Keskaegne hauakamber ja Stephanus de Velde hauaplaat

Keskaegses Euroopas peeti matmist kiriku ja kirikaia pühitsetud ruumi väga oluliseks. Siin põrandas paiknev klaas katab 2013. aastal avastatud hauakambrit ja selle kohale tõstetud paest hauaplaati. Viimane leiti 2008. aastal kiriku põhjalöövist ning see tähistas õpetatud vaimuliku Stephanus de Velde hauda.

Stiili järgi 14. sajandist pärit plaat on üks väheseid Tartust leitud ja säilinud tekstiga hauakive. Haruldane on ka niivõrd tervena säilinud keskaegne hauakamber. See on ehitatud eri kvaliteediga tellistest ning on olnud seestpoolt krohvitud. Arvestades asupaika – kooriruumi esine – on tegemist auväärse isiku, arvatavalt kas kõrge vaimuliku või üliku hauaga.

Lahkunu, 40–45aastane mees oli maetud puidust kirstus ja keskaegse traditsiooni kohaselt näoga ida poole. Siiski ei asu hauakast päris piki kirikut. Panuseid tollal kaasa ei pandud, kuid haua vanust aitavad määrata kaks üsna kirstu pealt leitud 1530. aastate münti. Hauakasti põhja all oli teine, varasem luustik. Et ruumi oli vähe, maeti surnud sageli aja möödudes üksteise peale.

Skelett hauakambris on koopia.