Morgensterni saal

Tartu Ülikooli ajaloo uus püsinäitus "Minu elu ülikool"

Morgensterni saalis on alates 29. novembrist 2019 avatud emakeelse ülikooli 100. aastapäeva puhul valminud ülikooli ajaloo näitus.

Uus püsinäitus kajastab ülikooli lugu läbi nelja sajandi ja otsib vastust küsimusele, kuidas on Tartu Ülikool mõjutanud meist igaühe elu.

Foto Jarek Jõepera

Milles seisneb ülikooli erilisus, ülikooli vaim? On see õppejõude elutarkus, värvikas tudengielu, juhtide otsused, paiga hing, ühika- ja erakaelu, eluülikool väljaspool akadeemilisi seinu, nukker üksindus ja lõppematu armastus, uued teadmised ja ootamatud avastused? Kõik see kokku ja loomulikult palju enamgi. Meil igaühel on oma ülikooli lugu. Morgensterni saalis on kõigi Tartu Ülikoolis õppinud 180 000 tudengi lugu. Aga mitte ainult. Universitas’e vaim mõjutab nii teaduselu kui ka meie argipäeva rohkem, kui me seda ehk tajume. Võib väita, et ilma ülikoolita ei oleks eestlasi ega Eesti riiki. Ei oleks ka sellist elu, nagu me seda täna teame ja homses ette kujutame.

Tartu Ülikooli ajaloo püsinäitus „Minu elu ülikool“ jutustab igavesest noorusest, otsingutest, valikutest ja murrangutest.

Foto Jarek Jõepera

Näituse kuraatorid on Mariann Raisma, Lea Leppik, Kristiina Tiideberg, Terje Lõbu, Janet Laidla, Ken Ird, Kaija-Liisa Koovit, Virge Lell, Karoliina Kalda, Paula Põder ja Külli Lupkin Tartu Ülikooli muuseumist. Näituse kujundas Mari Kurismaa ja graafilise lahenduse tegi Mari Kaljuste.

Saali renoveerimist ja näituse valmimist toetasid Tartu Ülikool, Kultuuriministeerium, Epp Tsirk-Jüriado Eesti Ameerika Fondi kaudu, Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Rootsi Suursaatkond, Moodne Valgustus ja Joonstuudio.