Valmistatud Tartus

2014. aasta augustis leidis Tartus Tartu Ülikooli muuseumi eestvõtmisel aset rahvusvaheline teadusinstrumentide komisjoni sümpoosion. Ülikooli muuseumil on silmapaistev teadusriistade kollektsioon, mida soovisime konverentsi raames nii meie väliskülalistele kui laiemale avalikkusele tutvustada.

Näitus Valmistatud Tartus keskendub kohalike meistrite toodangule ja sellele, kuidas instrumentides peegelduvad kohaliku kogukonna huvid ja väärtushinnangud, ühiskonna aktuaalsed teemad ja inimsaatused. See näitus lubab rääkida lugusid inimestest, sellest, kuidas meistrite ja tellijate koostöö aitas lahendada ühiskonna ees seisvaid probleeme ja reageerida suurtele väljakutsetele.

Tartu pole kunagi olnud suur keskus, mis võinuks võistelda Londoni, Berliini või Peterburiga, siinsete meistritelt on enamasti oodatud mujal tehtu kopeerimist kiiresti ja odavalt – ja selle ülesandega on nad sageli ka väga edukalt hakkama saanud. Samas jõudsid näiteks Hugo Masingu poolt valmistatud seismograafid 1930. aastatel viiele kontinendile ning Olev Saksa ja Valdur Tiidu valmistatud instrumentide abil valmistati ette kosmoseaparaate.