Toomkiriku saladuste kamber

Avatud alates 15. detsembrist 2021

Toomkirik on täis saladusi. See on Tartu linna vanim hoone, mistõttu on tema loos paljut, mida ei mäleta enam ei kiriku seinad, vanad ürikud ega inimesed. Kiriku elu ja kuju osas on jätkuvalt palju küsimusi, mis on täna vastuseta või millel on mitmeid tõlgendusi.

Keskaegse Tartu piiskopkonna peakirik peegeldab linna ja laiemalt Eesti lugu, selle õitsenguperioode, hävinguid ning taassünde. Juba 800 aastat on hoone kandnud seda erilist vaimsust, mida täna kutsutakse Tartu vaimuks.

Toomkirik on Tartu vägevaim sümbol nii sisult kui vormilt. Toomkiriku seitsmel korrusel näitab muuseum hoone erinevaid nägusid. See kamber on pühendatud keskaegse kiriku saladustele. Otsime vastuseid küsimustele, miks on see kirik olnud nii oluline, kuidas seda ehitati ning milline võis see kunagi välja näha.

Kambris saavad külastajad avastada toomkiriku seitset saladust. Maagilises keskkonnas uurime, milline võis kirik keskajal välja näha, kuhu kadus kõige tähtsam reliikvia, miks maeti pühakotta maha raiutud peaga mees ja miks on katedraali pühakud just Peetrus ja Paulus.

Saladustele on aidanud vastuseid otsida Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Kuraatorid: Karoliina Kalda, Tiiu Kreegipuu, Mariann Raisma

Kuraatorite tugi: Jaanika Anderson, Külli Lupkin

Kujundaja: Mari Kurismaa

Graafiline disainer: Mari Kaljuste