Teemapäev Tartuga targaks: Tartu molekule avastama!

Tartu muuseuminädal kulmineerub teemapäevaga Tartuga targaks". Meie pakume sellel päeval eriprogrammi „Tartu molekule avastama!“.

Kas sa teadsid, et 1980ndatel hakati Tartus valmistama plastmassist molekulimudeleid? Nende mudelite järele oli suur nõudlus nii Nõukogude Liidus kui ka Läänes. Miks? Sest siis ei osatud veel arvutites 3D mudeleid valmistada. Tartus tehtud molekulimudelid olid teaduslikult täpsed, neid sai komplektidena tellida ja hõlpsalt omavahel ühendada. Tule muuseumisse, et koos meiega avastada molekulide saladusi!


11.00-12.00 Hullu Teadlase eksperimendihommik „Vesi“

12.00-13.00 Vestlusring „Tartuga geenimaailma!“

Vanemteaduri dr Elin Orgi uurimisgrupp TÜ Genoomika Instituudist tegeleb mikrobioomi ja tervise vaheliste seoste uurimisega.

Meie kehas elab miljoneid erinevaid mikroorganisme, keda kollektiivselt kutsutakse mikrobiootaks. Viimaste aastate teadusuuringud on andnud meile palju uusi teadmisi, kuidas meie kehas elavad mikroobid mõjutavad meie tervist ja heaolu. Vestlusringis arutleme, mida mikrobioota täpsemalt tähendab, kuidas see välja kujuneb, mis mõjutab mikrobioomi ning milline on mikrobioom mõju meie tervisele.

12.00-15.00 Tartu Ülikooli muuseumis saab hakata geenidoonoriks!

12.00-15.00 „Maitsvad molekulid“

Kas sa tead, mis peitub tähekombinatsioonide H2O või O2 taga? Kuidas näevad molekulid välja? Need põletavad küsimused saavad vahvas töötoas visuaalselt ilusa ja maitselt magusa vastuse.

13.30 ekskursioon näitusel „Müstiline elekter“

Kuidas mõisteti maailma 19. sajandil, kui molekulidest ei teatud veel midagi? Saladuseloori 19. sajandi füüsika kohalt kergitab kuraator Lea Leppik.

13.15 ja 14.30 Hullu Teadlase veekatsed.

Sissepääs muuseumipiletiga.

Olete oodatud!

Sündmus Facebookis

 

Laupäev, 2. Märts 2019 - 11:00 kuni 15:00