Tartu 2024: Toomemäe taasavamine

Äratame Toomemäe ellu!

2024. aastal ärkab Tartu linna süda Toomemägi ellu valguse, kultuuri ja teaduste koosluses. Kui jalutad kultuuripealinna aastal Toomemäel, näed uut toomkiriku valguslahendust ja kunstiteoseid, mis jutustavad lugusid Tartu Ülikooli teadusest.

Toome lugu

Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud sajandite jooksul. Siin on paiknenud keskaegse linna süda ning ülikooli ajalooline kese. Kutsume kaasa mõtlema, kuidas Toomemäe park muuta kõigile mõnusaks ja innustavaks keskkonnaks. Ootame siia uitama nii tartlasi kui ka külalisi mujalt Eestist ja Euroopast.

Toomemäe kõrval asetsev Tartu Ülikool on neli sajandit olnud üks Eesti sümboleid. Teaduse tippsaavutused ümbritsevad meid iga päev, aga nagu harjumuspärasega ikka, jääb see tihti märkamata. Soovime ülikooliga seotud teadlaste töödele ja saavutustele suuremat ning süvitsi minevat tähelepanu osutada.

Louis Höflinger "Toome varemed. Tartu album" TKM TR 4038 H 31:13

Toomkiriku valgustus ja “Elupäästjad”

Euroopa kultuuripealinna aastaks valmib toomkiriku varemete valguslahendus. Kui satud hämaral ajal Toomemäele, näed välja valgustatud kiriku varemeid ja saad osaleda valgusetendusel. Tajud ilu ja jõudu, mis selles paigas on. On aeg anda kirikule uus, öine nägu ja muuta hoone vaatamisväärsusena veelgi ligitõmbavamaks.

Toomkirikut ümbritsevasse parki luuakse vaatajat kaasavad kunstiteosed, mis tutvustavad Tartu Ülikooli teaduspärandit. Nende pealkiri on “Elupäästjad”. Kunstnike ja teadlaste koostööd hakkavad inspireerima lood Tartus tehtud teadusest, mis on muutnud inimeste maailmapilti, pikendanud eluiga ja parandanud elukvaliteeti.

Foto: Angelina Pjatkovskaja

Mõju

Toomemägi on pärast 2024. aastat Tartu linna pärl. Vaatame uues valguses Tartu toomkirikut ja Tartu Ülikooli teadussaavutusi. Edaspidi on Toomemäel võimalik mugavamalt korraldada suuri sündmusi. Tartu Ülikooli teadussaavutuste väärtustamine ja mäletamine on aluseks sellele, et neid tuleks veel ja veel.

Toomemägi on väärt avastamist.

“Toomemäe taasavamine” kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

Foto: Angelina Pjatkovskaja

Toome müks

4. juunil 2022 kell 13-23 Toomemäel

Milline on sinu unistuste Toomemägi?

Tartu Ülikooli muuseum ja Tartu 2024 kutsuvad 4. juunil ühepäevasele arutelu-, toidu- ja muusikafestivalile “Toome müks”!

Päeva jooksul arutleme, milline on Toomemäe tulevik ja millised on tudengite võimalused linna kultuurielu kujundada, veedame mõnusalt aega hea taimetoiduga ja avastame, mida Toomel pargina juba praegu pakkuda on. Õhtule paneb punkti Lexsoul Dancemachine’i kontsert värske plaaditäie muusikaga toomkiriku varemetes.

"Toome müks" annab "Toomemäe taasavamisele" avalöögi. 

Lisateave: Karoliina Kalda, projektijuht, karoliina.kalda@ut.ee, 737 6081