Tartu Ülikooli muuseumi raamat ja välinäitus Tartu toomkirikust on nomineeritud Eesti arhitektuuripreemiale

Foto: Andres Tennus

Tartu Ülikooli muuseumi monograafia „Tartu toomkirik. Katedraal. Raamatukogu. Muuseum“ ning Toomemäe ja toomkiriku lugu jutustav muuseumi välinäitus on nomineeritud Eesti arhitektuuripreemiale Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali näituse auhinna kategoorias.

2018. aasta aprillis ilmunud monograafia „Tartu Toomkirik. Katedraal. Raamatukogu. Muuseum“ on esimene ülevaatlik raamat Tartu toomkiriku kaheksasaja aasta pikkusest ajaloost. Koguteos annab ülevaate nii hoone arhitektuuriloost kui ka selles tegutsenud asutustest. Esmakordselt on ühes raamatus kokku saanud mitme tunnustatud uurija käsitlused Tartu toomkirikust ja selles kajastub kokkuvõtlikult uurimistulemuste hetkeseis. Teos sisaldab ka mälestusi raamatukogu ja muuseumi varastest aastatest selles majas. Peale tekstide on raamatus üle 400 foto ja illustratsiooni, sealhulgas unikaalsed joonised ja skeemid. Raamat on eestikeelne, kuid sisaldab põhjalikku ingliskeelset kokkuvõtet. Raamatu koostajad on Mariann Raisma ja Krista Andreson ning autorid Kaur Alttoa, Malle Ermel, Lea Leppik, Madis Maasing, Juhan Maiste, Martin Malve, Mihkel Mäesalu, Anu Ormisson-Lahe ja Heiki Valk.

2019. aasta suvel Toomemäel ajaloolise toomkiriku, praeguse ülikooli muuseumi kõrval avatud avastuslik välinäitus näitab Toomemäe tähtsust linna ajaloos, pöörab suurt tähelepanu ajaloolise ülikoolilinnaku kujunemisele Toomemäel ning tutvustab keskaegse Eesti suurima katedraali, Tartu toomkiriku lugu. Väliekspositsioon koosneb seitsmest stendist, millel on eesti- ja ingliskeelne teave. Toomkiriku ja Toomemäe välinäituse on koostanud Mariann Raisma. Stendide kujunduse autor on Exporabbit.

Eesti arhitektuuripreemiaid on välja antud alates 2015. aastast eesmärgiga tunnustada silmapaistvaimaid saavutusi Eesti nüüdisaegses arhitektuurivaldkonnas. Eesti Kultuurkapitali sihtkapitali valdkonna aastapreemia saaja valib välja sihtkapitali nõukogu.

Eesti arhitektuuripreemiate laureaadid kuulutatakse välja 6. detsembril Tartus Kammivabrikus. Loe lisateavet veebilehelt arhitektuuripreemiad.ee.

Lisateave: Mariann Raisma, Tartu Ülikooli muuseumi direktor, 522 1702, mariann.raisma@ut.ee