Tartu Ülikooli muuseumi algupärane õppevahend ja ajaviitemäng „Ajatu aju“

Võttes aluseks 21. sajandi teadmised ja arusaamad ajust ja selle ehitusest, on Tartu Ülikooli muuseum koostöös Anne Rudanovski ja Sirli Ehari’ga Paberimuuseumist välja töötanud kokkupandava peaaju anatoomilise mudeli, mille näol on tegemist esimese eesti algupärase 3D mudeliga.

Mudeli juurde kuuluvad kõik aju osad koos nimetustega ning selle kokkupanemine on põnev ja kõiki vanusegruppe haarav tegevus, mis arendab ruumitaju ning aitab saada realistlikumat ettekujutust aju ehitusest ja selle funktsionaalsusest. Mudeli ehitamisega kaasnev käeline tegevus hõlbustab märkimisväärselt õppimisprotsessi, muutes selle kergemini meeldejäävamaks ning õhutades õpilast aktiivselt kaasa mõtlema.

„Ajatu aju“ kontseptsioon on inspireeritud juba 19. sajandil õppevahendina kasutusel olnud sakslase Eduard M. W. Weberi poolt koostatud peaaju pabermudelist. Kaasaegse ajumudeli loomisel andis suure panuse Tartu Ülikooli emeriitprofessor Arvo Tikk. „Inimese peaaju kokkupandav mudel annab üldistatud ruumilise ettekujutuse aju tähtsamatest osadest. Mudeliga saab ülevaate mitmesuguste organismi talitlust juhtivate keskuste – motoorika, tundlikkus, kõne , nägemine jt – täpsemast paiknemisest ajukoores,“ ütleb Tikk.

Ajatu aju sai ka tunnustuse osaliseks 2014. aasta Eesti muuseumimeene auhinna (EMMA) valimisel. Auhinnalise viie parima muuseumimeene hulka jõudnud ajumudeli näol on žürii sõnul tegemist uuendusliku ning hästi läbimõeldud tootega, mis sobib suurepäraselt kasutamiseks koolides õppevahendina.

Otsast lõpuni Eestis valminud ning keskkonnasõbralikust materjalist valmistatud toodet saab osta hinnaga 8 eurot. Ostes korraga 10 või enam eksemplari on tüki hind 7 eurot.

Mudeliga saab tutvuda Tartu Ülikooli muuseumis Toompoes (Lossi 25) ning edasimüüjate juures (Tartu Ülikooli kunstimuuseumis, Tartu tähetornis, Tartu Ülikooli peahoones, Tartu Ülikooli üliõpilasesinduses, Tartu Ülikooli raamatupoes, Kingituse Kiirabis, Mänguasjapoes Karupoeg Puhh, AHHAA Teaduskeskuses, Taibulas, Eesti tervishoiu muuseumis, Tallinna Kaubamajas, Tallinna Loomaaias, Eesti ajaloomuuseumis. Tartu linnamuuseumis ja suuremates raamatupoodides).

Ostusoovide ja lisainfo saamiseks võtke ühendust muuseumipoe projektijuhiga Maike Niiduviir, tel 737 6072 / 737 5674 või e-posti teel maike.niiduviir@ut.ee.