Tartu Ülikooli muuseum taotleb erakorraliselt toomkiriku tornide lisamist riiklikult tähtsate kultuuriobjektide nimekirja

Toomkiriku tornide taastamist on oodatud alates 16. sajandist. Riiklikult tähtsaks kultuuriobjektiks valimise korral on lootust ehitusbrigaad tornidesse lasta juba tuleval aastal.

Riiklikult tähtsaks kultuuriobjektiks saamist peab muuseumipere väga tõenäoliseks. “Kui ühte ehitustööd nii kaua oodatakse, siis ma ei näe palju võimalusi, et mõni teine objekt meist järjekorras ees saaks olla. Liivi sõja haavad on Tartu kesklinnas endiselt vägagi nähtaval. Lõpuks on aeg taastada keskaegne hiilgus Toomemäel,“ ütles ülikooli muuseumi direktori kohusetäitja Jaanika Anderson.

Tornid hakkasid lagunema pea 500 aastat tagasi ning täielikult lammutati need 260 aasta eest.

Tornid on plaanis taastada esialgsel kujul, ent arvesse võttes kõiki nüüdisaegseid ehitusuuendusi. Samuti viiakse projekt läbi linnakodanikke kaasavalt: juba maist alates on kõigil huvilistel võimalik hääletada tornide kõrguse üle.

Toomkiriku tornidest saab kaasaegne külastuskeskus, kus igal täistunnil on võimalik pileti eest helistada kirikukellasid. Lisaks kaalutakse võimalust rajada köisraudtee ERMini. Projekti eestvedajate sõnul vajab see aga täpsemat projekteerimist ja arvutuskäike. Laskumise hoog sõltub torni kõrguse hääletustulemusest, mistõttu saab täpsemate plaanide kallale asuda suve teises pooles.

Tartu toomkirik oli 16. sajandi Ida-Euroopa suurim tellisgooti kirik. Katoliiklik usukeskus sai kannatada reformatsiooni algusaegadel 1525. aastal pildirüüste käigus ning jäi siis lagunema. Tornid lõhuti varisemisohu tõttu lõplikult 1760. aastatel.

Tornide eskiis põhineb 19. sajandi lõpus ülikooli arhitektina tegutsenud Reinhold Guleke’se rekonstruktsioonil. Allikas: Tartu Ülikool

Teate edastas: Ele Loonde, Tartu Ülikooli muuseumi kommunikatsioonispetsialist, 5556 0497, ele.loonde@ut.ee