TÜ ajaloo muuseum esitleb Eesti kõige rikkalikumate panustega matuseid

Reedel, 1. aprillil kell 16 avatakse Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis näitus „Kukruse kaunitar ja tema kaasaegsed: Eesti rikkalikem kalmistu muinas- ja keskaja piirilt."

     
  Väljakaevatu Kukruselt  
     

2009. aasta lõpul, 2010. aasta algul Tallinn-Narva maanteel Kukrusel toimunud arheoloogilised kaevamised  tõid päevavalgele umbes 800 aastase kalmistu, mis koosnes viiekümnest matusest. Arheoloogide kinnitusel on tegemist ühe rikkalikuma kalmistuga muinas- ja keskaja piirilt. Osa Kukrusel leitust võib järgneva poole aasta jooksul näha Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi Morgensterni saalis.

Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi ja TÜ kultuuriteooria tippkeskuse ühistööna valminud näitus otsib vastuseid küsimustele: kes olid need inimesed, keda maeti Kukrusele; kuidas ja millal  neid sängitati; milline oli surnute rõivastus; kas Kukrusele maeti sõjamehi; kas nad olid kristlased. Tutvuda saab ka arheoloogide tööoludega – alati ei toimu kaevamised suvel,  Kukrusel kaevati käredate miinuskraadidega kõrgete lumehangede vahel .

Alates 13. aprillist saab näituse juurde tellida haridusprogramme, kus huvilisel on võimalik kehastuda arheoloogiks.  Noorematele õpilastele suunatud programm kannab nimetust „Peidetud aarded“ ja vanematele õpilastele mõeldu  „Surnud kõnelevad.“ Haridusprogramme saab tellida  aadressil ajaloomuuseum@ut.ee

Näitusega kaasnevad loengud arheoloogiahuvilistele. Esimene loeng toimub näitusel  4. mail kell 16, kus osteoloog  ja arheoloog  Martin Malve kõneleb  teemal „Osteoloogilise analüüsi võimalused.“ Maikuus saab kuulata ka arheoloog Liis Livini loengut „Arheoloogia eetika ja inimjäänused“, septembris kõneleb numismaatik Ivar Leimus  müntidest muinasaja lõpul  ja loengusarja lõpetab oktoobris üks näituse kuraatoritest, arheoloog Tõnno Jonuks teemal  „Usundist muinasajal“.

Näituse kuraatorid on arheoloogid  Mari Lõhmus ja Tõnno Jonuks, kujundajad Liina Unt ja Katre Rohumaa. „Kukruse kaunitar ja tema kaasaegsed: Eesti rikkalikem kalmistu muinas- ja keskaja piirilt“ jääb Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis avatuks 30. oktoobrini, seejärel näeb näitust Narvas ja Tallinnas.

Näituse valmimist on toetanud Eesti Kultuurkapital ja Euroopa Liidu regionaalarengu fond.