Ringkäik "Propaganda või aus ajalugu: monumendid Toomemäel"

17. septembril kell 14 kutsub Tartu Ülikooli muuseum tunniajasele jalutuskäigule Toomemäel, kus mõtiskleme Robert Variku juhtimisel pargi monumentide, propaganda ja ajaloo mõtestamise üle.

Ringkäik on eesti keeles ja algab Tartu Ülikooli muuseumi (Lossi 25) eest. Pileti (3 €) saab osta muuseumi kassast, kuni 18-aastastele (k.a) tasuta.

Tartu ajalugu on olnud paljurahvuseline. Peale eestlaste on teisedki rahvad siin linnas elanud, seda oma koduks pidanud ning seda ka valitsenud. Omavahel aga pole need rahvad kuigi hästi läbi saanud, mistõttu on ka Toomemäe erinevate monumentide vahel tunda teatav pinge. Viimase 200 aasta jooksul, mil Toomemäel on eksisteerinud park, on eestlased, sakslased, venelased kui ka nõukogude võim püüdnud monumentide abil oma kohta, võimu ja ajaloonarratiivi Tartus kehtestada.

Jalutuskäigul tutvutaksegi suurte lugudega, mida erinevad rahvad ja režiimid on tahtnud Toomemäel oma monumentidega jutustada. Me vaatame, kuidas ühes pargis kohtuvad monumentide näol nii erinevad ideed nagu seda on Stalini-aegne rahvaste sõpruse ajaloopropaganda, sügavate juurtega baltisaksa aristokraatia ning väikese eesti rahva unistus oma iseseisvast kultuurist ja riigist.

Robert Varik on Tartu noor ajaloolane, keda huvitavad Eestis elanud rahvaste ajalood ja 19. ning 20. sajandi keerdkäigud.

Sündmus toimub muinsuskaitsepäevade raames. Tervet programmi vaata: muinsuskaitsepaevad.ee

Laupäev, 17. September 2022 - 14:00 kuni 15:00