Muuseumi valges saalis avatakse näitus"Tsivilisatsiooni jälg: Hiina raamatukultuur läbi aegade"

Täna, 27. oktoobril kell 16.15 avatakse Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis näitus "Tsivilisatsiooni jälg: Hiina raamatukultuur läbi aegade".

Hiina ajalooliste raamatute koopiad Taiwani Riikliku Keskraamatukogu ja TÜ orientalistikakeskuse kogudest võimaldavad väikese sissevaate Hiina traditsioonilise raamatukunsti ja kirjainimeste maailma. Välja on pandud valik ajaloolisi raamatuid peamiselt Songi (968–1279), Yuani (1279–1368), Mingi (1368–1644) ja Qingi (1644–1911) dünastiate aegadest. Nende hulgas on nii teaduslikke tekste ja käsiraamatuid kui ka tuntud kirjameeste esseid ja luuletusi. Paljud teosed on rikkalikult illustreeritud.

Orientalistika dotsendi Märt Läänemetsa sõnul on hiina keelt Tartu Ülikoolis õpetatud üle poole sajandi, kuid nüüd on see jõudnud uuele tasemele: maailma keelte ja kultuuride kolledžis saab seda õppida Ida-Aasia keelte ja kultuuride valikmooduli raames, kus keeleõpe on lõimitud kultuurikursustega. "Näitus võiks olla kõigile hiina keele ja kultuuri õppijatele ja huvilistele tõhusaks lisaks saamaks ettekujutust klassikalise kirja- ja raamatukultuuri sisust ning kõrgest tasemest traditsioonilises Hiinas. Samuti võiks näitus pakkuda ka avastusi raamatukunsti huvilistele laiemalt," räägib Läänemets.

Samuti on muuseumi trepigaleriis võimalik tutvuda fotonäitusega "Taiwan eestlaste silmade läbi". Näitus annab 24 pildi kaudu edasi seitsme Taiwanil lühemat või pikemat aega elanud eestlase muljeid sellest kaugest ja kaunist maast.

Näituse avamise kava:

16:00 kogunemine
16:15 avasõnad ja Tartu Ülikooli rektori Volli Kalmu tervitus
16:30 tervituskõne Taipei esinduse Läti Vabariigis juhatajalt suursaadik Wu Rong-chuanilt
16:50 näitusest ja hiina keelest Tartu Ülikoolis räägib orientalistika dotsent Märt Läänemets
17:00 vastuvõtt traditsioonilise teetseremooniaga Taiwani teemajalt Teawan

Avamine toimub Taiwani kultuurikuu raames ja saab teoks koostöös Taipei esindusega Läti Vabariigis. 

Üritus on kõikidele huvilistele tasuta!