MÕISTATUSLIK ELEKTER

 

MÕISTATUSLIK ELEKTER

Näitusega “Mõistatuslik elekter” tähistab Tartu Ülikooli muuseum taasavatud Tartu Ülikooli esimese rektori Georg Friedrich Parroti 250. sünniaastapäeva. 

G. F. Parrot seisis paljude uute algatuste taga. Neist üks oli ülikooli füüsikakabineti rajamine, millest kujunes kõigest mõnekümne aastaga Vene impeeriumi moodsaim õpikeskkond, kus katsetati kõigi toona tuntud loodusnähtustega.

Juubelinäitusel on fookuses elektriteema. Imetlemiseks on väljas kõik Parroti kabineti elektrinähtuste teemaga haakuvad eksponaadid. Neist vanim on ülikoolile tellitud elektrihõõrdemasin.

19. sajandi alguses oli ettekujutus elektrist väga ähmane. Uus ja vähetuntud uurimisvaldkond köitis ka G. F. Parrotit, kes tegi selles vallas mitu olulist teadusavastust. Neist tähtsaim on tema poolt esimese teadlasena maailmas antud õige seletus Volta sambas toimuva kohta. Nimelt sai Parrot aru, et pinge tekib sambas metallide ja happe koosmõjus keemilise reaktsiooni tulemusena.

Nagu Parrot, püüab ka näitus “Mõistatuslik elekter” seletada keerulisi elelektriteemasid lihtsal viisil. Aga teeme seda tänpäevaste arusaamade kohaselt. 

Siin saab oma käega panna liikuma elektronid, valmistada toimiva elektrimootori, saada lähemalt tuttavaks juhtide, pooljuhtide ja isolaatoritega ning uurida aku tööpõhimõtet. Lisaks on Parroti tegevusest inspireerituna eksponeeritud näituse ajajoonel interaktiivne väljapanek “Seitse sammu Leydeni purkidest esimese elektrimootorini”, kus suured ja väikesed saavad oma käega lähemalt katsetada Ohmi seadust, teha tutvust staatilise elektriga või panna kokku Volta sammast.

Näituse projektijuht ja kuraator: Mairo Rääsk

Kunstnik-kujundaja: Evelin Urm

Tekstid: Henn Voolaid, Risto Sarv, Mairo Rääsk  

Interaktiivsed eksponaadid: OÜ BlueFalcon

Meeskond: Virge Lell, Maris Tuuling, Maria Väinsaar

Tehniline teostus: Wako Värkstuba ja Tanel Nõmmik