"Lapsed ja sõda.1941-1944"

1.06.2016-30.09.2016 oli Tartu Ülikooli muuseumis, ajaloolise toomkiriku pööningul, avatud Eesti Ajaloomuuseumi ja Tartu Mänguasjamuuseumi näitus "Lapsed ja sõda. 1941-1944"

Teisest maailmasõjast on möödas rohkem kui 70 aastat. Eestist käis see sõda üle nii lahingute kui ka Saksamaa ja NSV Liidu okupatsioonidena. Sõda ei puudutanud ainult neid, kes võitlesid rindel, vaid paiskas segi kõigi siin elanud inimeste elud. Ka lapsed nägid ja tundsid sõja mõju – kaotasid lähedasi, jäid ilma oma kodust, kannatasid nälga ja puudust. Sõjaaeg laste elus oli segane, kuid sellest hoolimata olid neil mängud, mis tahtsid mängimist, omad toimetamised, mured ja rõõmud. Kuidas paistis Teine maailmasõda Eesti lapse pilgu läbi?

Näitus avas lapsepõlvemälestuste vahendusel ukse viie lapse ellu. Nii kuulsime Menda lugu, kelle kodu hävis 9. märtsil Tallinna pommitamise käigus, ja väikese poisi Aavi pere põgenemislugu Venemaale, kuna oli teada, et Saksa okupatsioon juutidele ei halasta. Heitsime pilgu Tartu tüdruku Aimi elule, kelle pere põgenes Saksamaale, elasime kaasa Võsul elanud maapoisile Tiidule, kes pärast küüditamist sattus Venemaal lastekodusse, ja Tallinna poisile Kaljule, kellest sai sõja eest maale põgenedes perepea ja kes pidi hakkama saama kõigi maatöödega ning hoolitsema kogu pere toidulaua eest.

Näitusel sai astuda ka sõjaaja laste kingadesse sõna otseses mõttes ning proovida kätt sõjaaegseid mänge mängides. Näitus rääkis sellest, kuidas sõda mõjutab noorte inimeste elu ja tulevikku, ning tõstis esile pereväärtusi.

Üheskoos sai näitusel tagasi vaadata oma vanemate, vanavanemate või juba vanavanavanemate lapsepõlvele ja mõelda ka neile, kes elavad täna sõjaolukorras!

Eesti Ajaloomuuseum ja Tartu Mänguasjamuuseum tänavad kõiki inimesi, kes olid alles hoidnud, muuseumidesse toonud või näitusele laenutanud Teise maailmasõja aastatest pärinevaid lasteasju! Mitmed kogumiskampaania käigus kogutud esemed olid väljas ka näitusel.

Näitusel eksponeeritud esemed ja fotod olid pärit Eesti Ajaloomuuseumi, Tartu Mänguasjamuuseumi, Eesti Rahva Muuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi, Põlva Talurahvamuuseumi kogudest ja erakogudest.

Kuraatorid: Karin Konksi, Helena Grauberg
Projektijuht: Ehti Järv
Meeskond: Krista Sarv, Anu Kohal, Kalle Murd, Merily Paomets, Toomas Uljas
Arhitektuurne kujundus: Mari Hunt, Kadri Klementi (b210)
Graafiline disain: Marja Liisa Plats, Epp Õlekõrs
Audioprogramm: Lota-Ann Haga, Robin Haga, Jaagup Konksi, Tommy Kupri, Jette Villemson ja Ö Stuudio
Keeletoimetaja: Hille Saluäär
Tõlge: Refiner Translations OÜ
Ehitas: Matesen Group OÜ
Idee: Inge Laurik-Teder, Kirsti Jõesalu

Tartu Ülikooli muuseumi projektijuht: Maris Meus, maris.meus@ut.ee