KURITÖÖ JA KARISTUS

KURITÖÖ JA KARISTUS

4.04.2018-3.03.2019

Tartu Ülikooli muuseumi aastanäitus „Kuritöö ja karistus“ seadis keskmesse kriminalistika arengu ning õigusemõistmise keerukuse kahe tõestisündinud loo põhjal. Ülinapi ja vastuolulise materjali põhjal sündmuse käigu kokkupanemine koos süüdlaste väljaselgitamise ning sellele järgneva kohtumõistmisega nõuab erakordset põhjalikkust, visadust ning erinevate meetodite suurepärast valdamist. Tänapäeva maailmas, mil telekanalites annavad tooni krimiseriaalid, kus ülikeerukad  mõrvamüsteeriumid lahendatakse näilise kergusega vaid loetud päevade jooksul, soovisime meelde tuletada, et tegelikkuses on asjad tunduvalt keerukamad. Juhtumi lahendamine võib kesta aastaid ning lõppeda tulemuseta. Ehkki kõik tehakse õigesti.

Näituse esimene lugu viis meid 1934. aasta Elvasse ning teine 1959. aastasse, Kohtla-Järve lähistele.  Kaks põnevat ja näituse jaoks rekonstrueeritud lugu aitasid paremini mõista Eesti viimase saja aasta olulisemaid arenguid kriminalistika ja õigussüsteemi vallas ning Tartu Ülikooli rolli selle keskkonna kujundamisel. Kahe põhiloo juurde kuulusid interaktiivsed näituseosad. Nii on näitusel eeluurimisruum ja analüüsikeskus. Eeluurimisruumis said külastajad osaluse kaudu lähemat tuttavaks ülekuulamisel kasutatavate tehnikatega. Analüüsikeskuses tehti uurimistööd ning saadi ülevaade erinevate teadusharude omavahelistest seostest ja kasutatavatest tehnikatest kuritegude uurimisel.

Näitusega kaasnesid ka kaks haridusprogrammi: I kooliastmele mõeldud "Iga tegu jätab jälje!" ja III kooliastmele ning gümnaasiumile loodud "Kohtumõistmise kunst". Samuti oli põnevust armastavatel inimestel võimalik osaleda Toomemäel toimuva mõrvamüsteeriumi lahendamisel.

Aastateemast lähtusid uued näitused ka ülikooli muuseumi teistes majades. Tartu Ülikooli kunstimuuseumis "Kuritöö ja karistus: ülikooli kartser ning Tartu tähetornis "Kuritöö ja karistus: spekter paljastab saladusi". 

"Kuritöö ja karistus" näituse meeskond:

Projektijuht: Mairo Rääsk

Kuraatorid: Kaija-Liisa Koovit, Mairo Rääsk

Kunstnik: Maarja Meeru

Eksperdid: Meelis Juursoo (Prokuratuur), Lea Leppik (TÜ), Piia Radik-Tint (Politseiamet), Iiris Tuvi (TÜ), Heino Tõnismägi (TÜ), Kalle Vall (Politseiamet), Marika Väli (Eesti Kohtuekspertiisi Instituut)

Näituse meeskond: Karoliina Kalda, Kadri Kasterpalu, Virge Lell, Paula Põder, Aile Tammiste, Maris Tuuling

Keeletoimetaja: Marika Kullamaa

Tekstide tõlked: OÜ Scriba

Haridusprogrammid: Triin Veskimägi, Karoliina Kalda

Tehniline teostus: Marko Nõmmik, Tanel Nõmmik, Martin Rattus

Filmilõigud: Taiga Film OÜ

Audiolahendused: Alar Suija, Karl-Gustav Kello

IT-lahendused: Andres Viikmaa

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kohtuekspertiisi Instituut, MTÜ Säästva Renoveerimise Infokeskuse Tartu osakond.

Näitus oli nomineeritud Eesti muuseumi aastaauhinnale 2018 ajutise näituse kategoorias. Loe lähemalt siit