Heade mõtete pingid

Heade mõtete pingid Toomemäel tutvustavad Tartut isiklikul moel. Igal pingil on üks mõte, luulerida, valem või mõni muu idee, mis tutvustab teadlast ja mõtlejat, kes on Tartus elanud, tegutsenud ning siia oma jälje jätnud.

Esimese heade mõtete pingi sai 2015. aastal psühholoogiaprofessor, Tartu Ülikooli rektor ja poliitik Peeter Tulviste. Aasta hiljem tunnustati pingi paigaldamisega riigiteadlast ja Tartu Ülikooli kauaaegset rektorit Johann Philipp Gustav Ewersit, ülikooli arhitekti Johann Wilhelm Krauset, semiootikut Juri Lotmani ja keeleteadlast Johannes Voldemar Veskit.

2017. aasta juulis lisandus Toomemäe parki muuseumi lähedusse veel viis heade mõtete pinki, mis on pühendatud Tartu Ülikooli esimesele ajalooprofessorile Friedrich Meniusele, teoloogile ja rahvahariduse edendajale Johannes Georg Gezeliusele, arstiteadlasele ja Tartu Ülikooli rektorile Henrik Koppelile, usuteadlasele ja Tartu Ülikooli rektorile Johan Kõpule ning ravimiteadlasele Alma Tomingasele.

Rahvusülikooli 100. sünnipäeva aastal said oma pingid Baeri alleele arstiteadlane, anatoom ja embrüoloog Martin Heinrich Rathke; psühhiaater, psüühiliste haiguste klassifiktsiooni rajaja Emil Kraepelin; geograaf, majandusteadlane, Tartu Ülikooli professor ja rektor Edgar Kant, ajaloolane, riigitegelane ja Tartu Ülikooli rektor Hans Kruus, keeleteadlane Johannes Aavik; luuletaja, kirjandusteadlane ja Tartu Ülikooli professor Gustav Suits; füüsik, elektrotehnika insener ja arhitekt Moritz Hermann Jacoby; Eesti raamatukogunduse rajaja, Tartu Ülikooli raamatukogu direktor Friedrich Puksoo; keemik, teadusloolane, muinsuskaitsja ja Tartu Ülikooli muuseumi mõtte algataja Tullio Ilomets ning ajaloolane, Eesti kutselise ajalooteaduse rajajaid Arno Rafael Cederberg.

Idee autorid: Mariann Raisma, Jaan Rosental 

Projekti koordinaator: Tartu Ülikooli muuseum