Haridusprogrammid

Ise tehtud, hästi tehtud

Programmi käigus valmistab iga osaleja ise paberilehe juba kord kasutusel olnud paberist, nõndanimetatud vanapaberist. Paberi valmistamise tegevus aitab kaasa loodust säästva eluviisi võimaluste mõistmisele ja selle tähtsustamisele.

Sobib 1.–6. klasside õpilastele.
Grupi suurus: kuni 10 inimest
Kestus: 90–120 minutit
Hind: 3 € inimese kohta

Meeletud meeled

Miks kassil silmad pimedas hiilgavad? Miks kõrv lukku läheb? Kas suitsuandur töötab nagu silm või nagu nina? Nendele ja paljudele teistele küsimustele otsitakse vastuseid interaktiivses haridusprogrammis “Meeletud meeled”. Programm keskendub inimeste ja teiste elusorganismide meeltele kui vahenditele väliskeskkonnaga suhtlemisel. Tutvutakse peaga seotud meeleorganite ja nende funktsioonidega ning testitakse, kuidas töötavad meie meeled. Lisaks saadakse teada, kuidas kaitsta oma meeleorganeid. Programm on üles ehitatud vastavalt põhikooli I ja III kooliastme loodusõpetuse ja bioloogia tundide teemadele: inimese meeled ja avastamine, inimese elundkonnad (kuidas toimub infovahetus väliskeskkonnaga).

Grupi suurus: kuni 25 inimest
Kestus: 60 minutit
Hind: 3 € inimese kohta

Nähtav ja nähtamatu

Osalejatele tutvustatakse hügieeniõpetuse ajalugu Tartu Ülikoolis ja selgitatakse hügieeni olulisust hea tervise tagamisel. Praktilise tegevuse käigus valmistatakse preparaat ning kasutatakse luupi ja mikroskoopi nähtamatu nähtavaks muutmiseks.

Sobib 4.–9. klassi õpilastele.
Grupi suurus: 25–30 inimest
Kestus: 45–50 minutit
Hind: 3 € inimese kohta

Teadusteater keemiast

Programmi käigus tehakse huvitavaid keemiakatseid ning räägitakse elementidest, ainetest ja keemiateaduse seostest teiste loodusteadustega.

Sobib 4.–10. klasside õpilastele
Grupi suurus: 25–30 inimest
Kestus: 30–45 minutit
Hind: 3 € inimese kohta

Mikroskoop

Programmi käigus vaadatakse tagasi mikroskoobi leiutamise aegadesse ning antakse ülevaade mikroskoobi ajaloost. Osalejad tutvuvad mikroskoobi tööpõhimõtte ja ehitusega ning sooritavad praktilisi töid.

Sobib 4.–7. klasside õpilastele.
Grupi suurus: kuni 12 inimest
Kestus: 45–50 minutit
Hind: 3 € inimese kohta

Käbid ja kännud ehk kogu tõde pärilikkusest

Inimese peas ja näos on mitmeid tunnuseid, mis on pärilikud – oleme need saanud mõnelt oma esivanemalt ning anname need edasi oma järglastele. Kuid miks kasvab meestel habe ja naistel mitte? Programmi käigus saavad noored interaktiivsete tegevuste kaudu teada, mida kujutavad endast dominantsed ja retsessiivsed pärilikkuse tunnused ning millised saavad olema nende lapsed. Klassifitseeritakse enda ja oma grupiliikmete silma- ja juuksevärvi ning leitakse vastused küsimustele „mitut protsenti geenidest jagab inimene šimpansiga?“ ning „miks on kolmevärvilised kassid alati emased?“. Praktilise tööna proovib iga osaleja oma suust DNA-d eraldada.

Programm toetab põhikooli III kooliastme bioloogiaõpetuse tunde, kus käsitletakse pärilikkuse teemat (pärilikkuse alused, DNA, geenid, soo määramine).
Grupi suurus: kuni 25 inimest
Kestus: 60 minutit
Hind: 3 € inimese kohta

Tudengiriik

Lõbus ja hariv viktoriinimäng tudengielust, kus kajastuvad tudengite eluolu, kombed, söömisharjumused ja -võimalused, mood, reeglid, karistused jms.

Sobib 7.–12. klassi õpilastele, tudengitele, sõpruskondadele, erinevatele huviklubidele.
Grupi suurus: 10–40 inimest
Kestus: 80–90 minutit
Hind: 3 € inimese kohta

Eesti kultuurilugu

Kas Tartu Ülikoolist on võrsunud Nobeli preemia laureaat? Mis aastal hakati Tartu Ülikoolis õpetama eesti keeles? Millises Eesti linnas asub Riigikohus? Millal said naised õiguse ülikoolis õppida? Kes olid Eesti esimese looduskaitseseaduse algatajad ja väljatöötajad? Neile ja paljudele teistele küsimustele saab vastused kaasahaaravate küsimustega põrandamängus „Eesti kultuurilugu”. Põrandamäng, mille küsimused on koostatud neljale vanusegrupile, aitab meeleolukas vormis omandada teadmisi Eesti teadus- ja kultuuriloost.

Sobib koolinoortele ja kõigile huvilistele.
Grupi suurus: 8–24 inimest
Kestus: 60–90 minutit
Hind: 3 € inimese kohta

T-särgi kromatograafia

Huvilistele tutvustatakse kromatograafia meetodi ajaloolist tausta ja olemust ning viiakse läbi praktiline töö T-särgile kujundite loomisega. Vajaliku särgi saavad osalejad osta muuseumist  või ise kaasa võtta (särk peaks olema puhas, 100% puuvillane, soovitavalt valge/hele). Muuseumist ostes maksab T-särk 2,50 €.

Sobib koolinoortele ja kõigile teistele huvilistele.
Grupi suurus: kuni 20 inimest
Kestus: 45–60 minutit
Hind: 3 € inimese kohta

Lisainfo ja programmide tellimine:

tel 737 5674, muuseum@ut.ee