Eesti vanima kunstikogu näitus „Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu“ jõuab koju tagasi

18. veebruaril avatakse Tartu Ülikooli muuseumis ajaloolises toomkirikus näitus „Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu“, mis pakub pidulikku ülevaadet ülikooli kunstikogu paremikust.

Näitus toob vaatajate ette maale, graafikat ja skulptuure ülikooli muuseumi ja raamatukogu varadest, alates Albrecht Düreri graafikast kuni Enn Põldroosi monumentaalse pannooni „Universitas Tartuensis“. Tartu Ülikoolile kuulub kokku ligi 45 000 kunstiobjekti, kusjuures vanagraafika ja antiikkunsti kipsjäljendite kogud on Eesti suurimad.

„Väga erinevatest ajastutest ja kunstiliikidest töid valides oli meile kui kuraatoritele oluline nii teoste kunstiajalooline silmapaistvus kui ka tähenduslik seos ülikooli inimeste ja ajalooga,“ ütles näituse kuraator Ingrid Sahk.

„Ars academica“ heidab uut valgust neile töödele, mis saadavad professoreid ja üliõpilasi igapäevaelus auditooriumide ja kabinettide seintel, ning toob kogudest välja ka sellised teosed, mida pole kaua näitustel eksponeeritud.

Näitus räägib avameelselt akadeemilise kogu saatusest ja probleemidest, kunstitööde kogumise põhimõtetest, traditsioonidest ja tulevikuväljavaadetest. Tartu Ülikool on Eesti kunstiteaduse, esimese kunstimuuseumi ja joonistuskooli sünnikoht. Terve eelmise aasta vältel tähistasid ülikooli muuseum ja raamatukogu suurejooneliselt kunstikogu looja Karl Morgensterni 250. sünniaastapäeva. Näitus „Ars academica“ on Morgensterni aasta mõtteline jätk.

Üllataval kombel ei olnud Eesti vanimast kunstikogust enne rahvusülikooli sajandat sünnipäeva suurt ülevaatenäitust tehtud. Selle vea parandas „Ars academica“, mis avati 2019. aasta sügisel Kadrioru kunstimuuseumis ja mis jõuab nüüd tagasi kodulinna.

Kunsti ja teaduse võimet siduda eri paiku, aegu ja teadmisi demonstreerib ilmekalt ka näituse keskmes olev Enn Põldroosi pannoo „Universitas Tartuensis“, millel on kujutatud kunstiliselt põnevas vormis 37 ülikooli jaoks olulist teadlast.

Näitus on Tartu Ülikooli muuseumis avatud 18. veebruarist 2021 kuni 27. veebruarini 2022. Viiruseohu tõttu traditsioonilist pidulikku avamist ei toimu.

Näituse kuraatorid on Ingrid Sahk ja Tiina-Mall Kreem ning kujunduse ja graafilise disaini autor on Angelika Schneider.

Lisateave: Ingrid Sahk, Tartu Ülikooli muuseumi kuraator, ingrid.sahk@ut.ee

Teate edastas: Ele Loonde, Tartu Ülikooli muuseumi kommunikatsioonispetsialist, ele.loonde@ut.ee, 555 60 497