Ajutised näitused muuseumis ja Toomemäel

Lisaks unikaalsele püsiekspositsioonile tutvustab Tartu Ülikooli muuseum igal aastal ajaloo ja mitmete teadusharude erinevaid tahke suurejoonelise aastanäitusega. Samuti on aastaringselt muuseumisaalides ka omanäolisi ajutisi näituseid.

KULTUURIDE KOHTUMISPAIK – TARTU

Alates 28.06.2019 Toomemäel

19. ja 20. sajandil tõi ülikool Tartusse õppejõude ja üliõpilasi paljudest Euroopa maadest, eriti Lätist, Poolast, Ukrainast, aga ka Armeeniast, Gruusiast, Saksamaalt ja mujalt. Siin hariduse saanud noored läksid nii itta kui ka läände, kandes kaasas Tartust saadud teadmiste ja kogemuste pagasit.

Ajutine näitus Toomemäel Tartu Ülikooli muuseumi läänekülje ja Inglisilla vahel räägib loo 16 silmapaistvast eurooplasest, kes on Tartu Ülikoolis kas õppinud või õpetanud. Kõik nad on hiljem oma tegevusega mõjutanud oma maa või Eesti kultuurielu või poliitikat või saanud oma teadussaavutustega kogu maailmas tuntuks.

Näitusel portreteeritud isikute lugusid illustreerivad ajaloolised fotod nendega seotud paikadest Tartus.

Näitus on eesti ja inglise keeles.

Linnaruumi ekspositsioon on osa uuest ülikooli ajaloo püsinäitusest, mis avati muuseumis 29. novembril 2019. 

Näituse meeskond

Kuraatorid: Janet Laidla, Lea Leppik ja Mariann Raisma

Keeletoimetaja: Sirje Toomla

Tõlkija: Kristopher Rikken

Kujundaja: Exporabbit

Näituse koostamist toetasid Euroopa Komisjon, Euroopa kultuuripärandi aasta 2018, Euroopa Nõukogu, Euroopa pärandi päevad ja Tartu linn.

Näitus on valminud projekti „Linking home, linking Europe. Virtual map of Europe in Tartu“ raames.

Külasta näitust ning loe ja kuula samal teemal lisaks siin!

PANE VAIM VALMIS! TARTU ÜLIKOOLI SADA NÄGU

„Pane vaim valmis! Tartu Ülikooli sada nägu“ on fotonäitus, millega tähistatakse rahvusülikooli 100. sünnipäeva. Eesti üks tuntumaid portreefotograafe Birgit Püve jäädvustas sada Tartu Ülikooli väljapaistvat teadlast ja õppejõudu koos esemega, mis pildistatud isikute tööd või suhet ülikooliga iseloomustab.

Tartu Ülikooli muuseumi direktori ja näituse idee autori Mariann Raisma sõnul oli projekti aluseks soov dokumenteerida inimesi, kes täna ülikooli vaimu kujundavad ning teha seda kunstiprojekti vormis. „Soov oli portreteerida eri valdkondade tegijaid koos mõne ajaloolise esemega, rõhutades selle kaudu ülikooli ajaloolist järjepidevust ning selle inimese seotust teadusvaldkonnaga.“ Portreedele valitud objektid pärinevad valdavalt Tartu Ülikooli muuseumi kogudest, kuid kasutatud on ka pildistatute isiklikke esemeid.

Näituse jaoks pildistatud inimeste seas on nii Tartu Ülikooli emeriitprofessoreid, praeguseid tipptegijaid kui ka noori andekaid teadlasi neljast valdkonnast. Keerulise valiku, keda pildistada, on teinud valdkonnad ise. Samuti on fotodel jäädvustatud neli Tartu Ülikooli rektorit, Tartu Ülikooli pärandi väärtustaja Tullio Ilomets ja teisedki, kes ülikooli nägu on kujundanud.

Muuseum pälvis näituse ja sellega kaasnenud albumi eest 2020. aasta sügisel Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu (ICOM) rahvusvaheline ülikoolimuuseumide ja -kollektsioonide komitee (UMAC) aastaauhinna.

Näituse meeskond

Fotograaf:  Birgit Püve

Idee: Mariann Raisma

Projektijuhid: Karoliina Kalda, Mariann Raisma, Mairo Rääsk

Graafiline kujundaja: Maarja Roosi

Keeletoimetaja: Anu Lepp

Tõlge inglise keelde: Juta Ristsoo

Trükk: OÜ Digifoto

Täname: Peeter Burk, Raul Eamets, Margus Lember, Tanel Nõmmik, Tarmo Rämmi, Andres Soosaar, Margit Sutrop, Maris Tuuling, Mare Isakar, Ivo Paalits, Okupatsioonide muuseum.

Toetuse eest täname Eesti Kultuurkapitali.

Näitus kuulus juubeliaasta „Rahvusülikool 100“ kavva.

Arne Maasiku arhitektuurifotod Tartu toomkirikust

Muuseumi peatrepikojas on eksponeeritud parim osa arhitektuurifotograaf Arne Maasiku fotodest, mis on tehtud 2018. aastal muuseumis välja antud monograafia „Tartu toomkirik. Katedraal. Raamatukogu. Muuseum“ jaoks.

Miks peaks näitama pilte kirikust, mida igaüks võib ise kohapeal näha? „Ise vaadates ei pruugi tervikut hoomata ega mõista. Fotograafia võlu ongi selles, et ta annab edasi asju, mida silmaga ei näe,“ sedastab fotode autor. „Teine põhjus, miks see näitus on oluline, peitub toomkirikus kui ehitises endas. Hoone tervikuna on fotograafile ülimalt inspireeriv. Kuigi tegemist on suurima keskaegse kirikuga Eestis, on ta arhitektuurimaailmas siiski üsna vähe tuntud pärl.“

Arne Maasik on Eesti üks nõutumaid arhitektuurifotograafe ning tema töid on esitletud näitustel nii Eestis kui ka mujal maailmas. Arne Maasiku fotode kohta on öeldud, et neis väljenduvad metafüüsilised allhoovused ja sõnatu poeetilisus.

Näituse meeskond

Fotograaf: Arne Maasik

Idee: Mariann Raisma

Projektijuhid: Karoliina Kalda, Mariann Raisma

Näituse meistrid: Tanel Nõmmik, Marko Nõmmik

Täname Eesti Kultuurkapitali.