Ülikooli muuseum tähistab akadeemilise pärandi päeva

18. novembril tähistatakse üleeuroopalist akadeemilise pärandi päeva, mille teemaks on sel aastal „Koloniseerijad ja koloniseeritud“. Päeva eesmärk on  väärtustada Euroopa teadus- ja mäluasutustes leiduvat akadeemilist pärandit ning sel puhul kutsub ka Tartu Ülikooli muuseum 18. novembril ning sellele eelneval nädalal kõiki muuseumimajades toimuvatest eriüritustest osa saama.

Tartu Ülikooli kunstimuuseum (Ülikooli 18)

15. november

17.15–18.45 Kuidas me uurisime muumiaid?

Tartu Ülikooli kunstimuuseumis on eksponeeritud ülikoolile 1819. aastal kingitud Vana-Egiptuse muumiad Vastse-Kuustes sündinud orientalisti ja rännumehe O. Fr. von Richteri kollektsioonist. Viimasel poolaastal on muumiate uurimisega tegelenud interdistsiplinaarne töörühm, kuhu kuuluvad Tartu Ülikooli arheoloogid ja keemikud, Eesti Biokeskuse teadlased ja Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi eksperdid. Lisaks liitus projekti käigus muumiate uurimisele pühendunud antropoloog Dario Piombino-Mascali Vilniuse ülikoolist. Töögrupi eesmärk oli koguda  võimalikult palju infot muumiate kohta ning saada ka kogemus multidistsiplinaarsete uuringute teostamises, kasutades TÜ laborite võimekust. Uut infot saab edaspidi kasutada muumiakambri ekspositsioonis ja muuseumi haridustegevustes.

Seminaril räägivad teadlased täpsemalt, kuidas nad muumiaid uurisid ning mida teada said.

Enne ja pärast seminari on võimalik külastada muumiakambrit. Üritus on tasuta.

Tartu Ülikooli muuseum (Lossi 25)

18. november

11.00–12.00 Hullu Teadlase eksperimendihommik „Vulkaanid“

Hullu Teadlase kabinetis toimuv eksperimendihommik räägib vulkaanidest. Üritus on tasuline (2 eurot).

12.00–12.45 ekskursioon näitusel „Maailma mõõtmine“.

Vaatame kuue Eestist pärineva maadeuurija 19. ja 20. sajandi retkede näitel, millises seoses on teaduslikud ekspeditsioonid ja kolonisatsioonipoliitika (kuraator Karoliina Kalda, eesti keeles). NB! Üritus on tasuline (2 eurot) ja vajalik on eelnev registreerumine telefonil 737 5674 või muuseum@ut.ee (kohtade arv piiratud).

PS! Kell 13-13-45 toimub sama ekskursioon ka inglise keeles: 13.00–13.45 Tour of the Exhibition „Measuring the World“.

By using the expeditions taken by six Estonian explorers in the 19th and 20th century we try to examine the connection between scientific expeditions and colonial policy (curator Karoliina Kalda, in English). NB!  It has a fee (2 euros) and preregistration by phone 737 5674 or muuseum@ut.ee is necessary (limited spaces).

18. novembril on Tartu Ülikooli muuseumi peamaja (Lossi 25) ning Tartu tähetorn (Lossi 40) külastajatele kell 11.00–17.00 tasuta avatud.