Tartu Ülikooli muuseumi aastanäitus "Maailma mõõtmine"

Tartu Ülikooli muuseumi näitus "Maailma mõõtmine" seab keskmesse Eestist pärit maadeavastajate panuse ja rolli mõtestamise uudsete rakursside ning kaasaegsete eksponeerimistehnikate kaudu. Valikus on erinevad maailmajaod ja eriilmelised piirkonnad alates arktilisest kargusest ning lõpetades troopilise küllusega. Äratame oma suurmeeste võidud uuesti ellu ja laseme end nende kogemusest inspireerida. Nihutame koos piire. See teekond on täis kaotusi, läbielamisi, võite ja avastusi. Eestist pärit teadlaste ja maadeavastajate panus maailma tundmaõppimisel on olnud üllatavalt suurejooneline.

Aastanäitusega kaasneb publikuprogramm üritustesarja Ideekohver näol.

LÕUNA

Vaikse ookeani saared.
Otto von Kotzebue ümbermaailmareis: 1815–1818. Arvukalt avastatud saared Vaikses ookeanis.
Peateema: Kuidas avalduvad kultuuride erinevused ja juba toimunud avastuste jalajäljed?

Pärsia ja Afganistan.
Alexander Georg von Bunge ekspeditsioon: 1857–1859. Uued senitundmatud taimed.
Peateema: Fanaatiline huvi taimede vastu.

Aafrika.
Karl August Hindrey ekspeditsioon Belgia Kongosse 1927. Eesti asumaa?
Peateema: Kuidas keskkond (aeg ja ruum) meie arusaami teistsugusest maailmast mõjutab?

PÕHI

Arktika. Kirde-Siber.
Ferdinand Friedrich von Wrangell. Ekspeditsioon: 1820–1824.
Peateema: Maailmakaarti muutnud teadusavastus.

Arktika. Põhja-Siber.
Alexander Theodor von Middendorffi Taimõri ekspeditsioon 1843. Vene impeeriumi ääreala avastusretkel.
Peateema: Ellujäämine ja üksindus.

Antarktika.
Enn Kreem. 11. Nõukogude Antarktika ekspeditsioon 1965–1967. Helkivate ööpilvede uurimine.
Peateema: Unistused ja tegelikkus.

Näituse meeskond
Kuraatorid:
Karoliina Kalda, Terje Lõbu, Paula Põder, Mairo Rääsk
Kunstnik: Liina Unt (Pärnu „Endla“ peakunstnik)
Tekstide kirjutaja: Mihkel Seeder (VAT teatri dramaturg)
Konsultandid: Enn Kreem, Ülle Reier, Erki Tammiksaar

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu linn.

Suurmeeste lood ajakirjas Imeline Ajalugu:

Mai 2016 Imeline Ajalugu, 5/2016, lk 64-69. Terje Lõbu "Ümber maailma Adam Johann von Krusensterni juhtimisel"

Juuli 2016 Imeline Ajalugu, 7/2016, lk 57-62. Paula Põder "28aastaselt ümbermaailmareisi juhiks: Otto von Kotzebue"

August 2016 Imeline Ajalugu, 8/2016, lk 46-49. Terje Lõbu "Alexander von Middendorff Siberit avastamas: 18 päeva elu ja surma piiril"

September 2016 Imeline Ajalugu, 9/2016, lk 62-65. Terje Lõbu "Kuidas Ferdinand von Wrangell Kirde-Siberit avastas"

Oktoober 2016 Imeline Ajalugu, 10/2016, lk 66-69. Paula Põder "Röövlid, kõrb ja küpressid: Alexander Georg von Bunge Aasiat uurimas"