Näitused "Tartu Ülikooli rektorite, doktorite ja akadeemikute klavereid" ja "Maailmanimega pianiste Eestis 19. saj. lõpul ja 20. saj. algul" avatakse 14. aprillil kell 14:00

Näitusel "Tartu Ülikooli rektorite, doktorite ja akadeemikute klavereid" eksponeeritakse Tartu Ülikooli rektori kohusetäitja Tõnu Lehtsaare pianiinot "E. Perzina", TÜ aulaga seotud kabinet-tiibklaverit "C. Rönisch", TÜ rektori Johan Kõpu kabinet-tiibklaverit "J. Becker", TÜ rektori Feodor Klementi kabinet-tiibklaverit "R. Rathke", Tartu ülikooli rektori Karl Gottfried Dehio kabinet-tiibklaverit "C. Bechstein", akadeemik Harald Kerese kabinet-tiibklaverit "C. Bechstein", akadeemik Agu Laiski pianiinot "Sprenk-Läte", helilooja ja koorijuhi Juhan Simmi kabinet-tiibklaverit "ASTRON".
Mõlema ülespanekuga saab tutvuda 29. maini.

Näituste avamisele järgneb kell 14.30 sümpoosion.
Ettekanded:
• Virge Joamets (Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool) – „Millal oli esimene eesti pianisti soolokontsert?” („Tartu ülikooli aula kui kontserdisaali ajaloost”);
• Alo Põldmäe (Eesti Rahvuslik Klaverimuuseum) – „ Tartu klaver. TÜ rektorite, doktorite ja akadeemikute klaverite jälgedel;”
• Geiu Rämmer (Tartu Ülikooli raamatukogu) – „F. Liszti kontserdid Tartu ülikooli aulas 1842. aastal;”
• Dr. Urve Lippus (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) – „Klaver kui kodumuusika pill enne muusikamasinate ajastut.”

16.30 pärast vaheaega jätkuvad ettekanded:
• Lembit Orgse (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) – „Klaver ja tema perekond;”
• Prof. Jaan Ross (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) – „Professor Arthur von Oettingeni lahkumine Tartu ülikoolist 1893. aastal;”
• Mart Jaanson (Tartu Ülikool) – „Tartlase A. H. von Weyrauchi (1788–1865) „Saksa laulude” klaverisaadetest.”

18.00 kontsert Ferenc Liszti loomingust. Mängib ja kommenteerib Lauri Väinmaa
Kontserdil osalevad:
• akadeemik Harald Kerese tiibklaver „C. Bechstein;”
• rektor Johan Kõpu tiibklaver„J. Becker;”
• TÜ  muusikajuhi Juhan Simmi tiibklaver„Astron;”
• rektor Karl Dehio tiibklaver „Bechstein;”
• akadeemik Agu Laiski pianiino „Sprenk-Läte;”
• rektor Feodor Klementi tiibklaver „R. Rathke;”
• rektori kt. Tõnu Lehtsaare pianiino „Perzina” ja
• TÜ aulas kasutuses olnud saksa Peterburi tütarfirma tiibklaver „C. Rönisch.”

Näituse "Tartu Ülikooli rektorite, doktorite ja akadeemikute klavereid" on koostanud Alo Põldmäe.
Näituse "Maailmanimega pianiste Eestis 19. saj. lõpul ja 20. saj. algul" on koostanud Urve Lippus, Geiu Rämmer ja Tiinamai Keskpaik.